SENEDE BİR GÜN   1945

FERDİ TAYFUR    1904-1958
İstanbul Radyosunda sunuculuk yaptı. Özellikle Laurel-hardy, 3 ahbap çavuşlar ve Balıkçı Osman karakterlerini seslendirmesiyle ünlenmiştir.Babası Boğazlar Komutanı Miralay Hüseyin Tayfur; annesi ise aslen Alman olup Müslümanlığı kabul etmiş Aliye Hanım’dı. Ferdi Tayfur’un kardeşleri Hayri ve Adalet (Cimcoz) dur. Lise öğrenimini Almanya’da yaptı.Mühendislik öğrenimini yarıda bırakıp Türkiye’ye döndü.  Maceracı bir ruhu vardı. Sürekli iş değiştirdi.  1931 de Çanakkale Geçilmez filmiyle sinema oyunculuğuna başladı. Bu filmin çekimi sırasında karşılaştığı Melek’e vuruldu. Aynı yıl evlendiler.Melek 29 yaşında Tüberkülozdan öldü.
Ferdi Tayfur tiyatro dışında,Muhsin Ertuğrul’un filmlerinde oynadı.1930’larda yabancı filmlerin dublajı yapılmaya başladı. Dublaj yönetimi, o dönemde İpekçiler’in İpek Filmi ile yakın ilişkide olan Nazım Hikmet’e görev verdi. Nazım Hikmet çeşitli meslekten kişileri dublaj sanatçısı yaptı. Bunlardan ikisi de Ferdi Tayfur ve eşi Melek’ti. İlginç ses tonu ve kendine özgü vurgularıyla Ferdi Tayfur kısa sürede “dublaj kralı” oldu. Nazım Hikmet’den sonra İpek Film’de dublaj yönetmenliğini Ferdi Tayfur üstlendi.
Özellikle komedi filmlerindeki kendine özgü seslendirme çalışmalarıyla tanınmıştır. Kendine özgü sesi, vurgulamaları ve esprileriyle asıl bu alanda ünlendi Ferdi Tayfur. Laurel-Hardy, Arşak Palabıyıkyan (Groucho Marx), Balıkçı Osman seslendirmelerinde kendi esprilerini de katarak hem bu karakterlerin hem de sinema sanatının Türkiye’de ilgi görmesine katkıda bulundu.
 Ferdi Tayfur, kokainden sonra zamanla eroine de bulaştı. Onun da ömrü uzun olmadı. Uyuşturucu tedavisi gördüğü Bakırköy’de, 21 Mart 1958’de yaşama veda etti.
SENEDE BİR GÜN/ yönetmen: Ferdi Tayfur/ senaryo: Ferdi Tayfur / görüntü: Cezmi Ar/ Oyuncular: Suavi Tedü,Perihan Yanal,Aliye Rona,Ferdi Tayfur,Cahide Sonku,Galip Arcan /İpek Film/ 1945
Aşk uğruna ince hastalığa yakalanan Nazlı ile Emin’in içli öyküsü

 

              1943 Nasrettin Hoca Düğünde   1945 Senede bir Gün         1947 Kerim’in çilesi

FİLMOGRAFİ
Hata / Bırakın Ağlayım – 1957 / Şinasi Özonuk, Ferdi Tayfur
Öldüren Sır – 1954
İstiklal Madalyası – 1948
Kerim’ın Çilesi – 1947
Senede Bir Gün – 1946
Nasreddin Hoca Düğün’de – 1943

FERDİ TAYFUN SESLENDİRMESİ


0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir