1946 Zonguldak doğumlu olan Hasan Gürdal,Orta öğrenimini Saint Joseph Fransız Lisesinde, Yüksek öğrenimini Robert College Yüksek bölümünde tamamlayarak 1970 yılında ‘‘İş İdaresi ve İktisat Muhasebe ve Finansman ‘’ bölümünden mezun oldu.

Robert College ‘’Sinema Kulübü başkanlığı döneminde, aramızda olmıyan Saygıyla andığı Özer Kabaş, ve Hasan Akbelen girişimleri ile birlikte ,Türkiye’de ilk olan HİSAR KISA FİLM YARIŞMASI’’ nın başkanlığını üstlenerek 1968,1969 ve 1970 yıllarında gerçekleşmesini sağladı.

Bu dönemde,yine artık aramızda olmıyan Onat Kutlar,Şakir Eczacıbaşı,Kuzgun Acar ,ve Mengü Ertel’in destekleri unutulamaz.

Zonguldak TTK, Etüd Tesis Müdürlüğünde çalıştı. Askerlik sonrası,1900 yıllarında kurulmuş olan ,Aile mesleği GÜRDAL OPTİK ve GÜRDAL MAĞAZASI’nı devir aldı.

1.000 ortaklı ÇAYTAŞ A.Ş.’yi geliştirerek Filyos’ta ÇAYTAŞ ATEŞ TUĞLA FABRİKASI’nı kurdu.teşvik ve yatırım belgelerini aldı.

H.G.SEVK ve İDARE MÜŞAVİRLİK Firmasını kurarak,çeşitli sanayi kuruluşlara Fizibilite Raporları düzenledi,Teşvik Belgeleri aldı.İstanbul’da lastik üzerine üretim yapan KORTEK A.Ş’yi geliştirdi.

Akçakoca’da AKDENİZLER TERSANESİ için yatırım teşvik belgeleri ve uzun vadeli kredi işlemlerini takip etti. 1000 DWT ve 3.000 DWT gemiler,için yatırım teşvik belgeleri temin etti.

EREĞLİ veALAPLI’da yapılacak 4000 daire inşaatları için müşavirlik hizmetleri verdi.
Eşi,Ecacı Meral Gürdal ile ,aileden gelen ALTINOK ECZANESİ’ni devir aldı ve ECZANE-OPTİK olarak çalışmasını sağladı.

GÜRDAL MAĞAZALARI’nı geliştirdi Zonguldak-Ereğli-Çaycuma da zincir mağazalar açtı.

Altın İtriyat San .Tic. Ltd şti’ni kurarak,itriyat ve ortopedik ürünler toptan satışı yaptı.

H.G.Makine Ticaret Ltd.Şti’ni kurarak,maden makinaları temsilciliği ve ticaretini gerçekleştirdi.

GÜRDAL OPTİK olarak Zonguldak,Çaycuma, Demirpark AVM’de Optik mağazalar açtı.

Zonguldak Ticaret ve Sanayii Odası’nda Meclis üyeliği ve Yönetim Kurulu üyeliği görevlerinde bulundu.Ukrayna’da Uluslararası Ticaret Fuarı düzenledi. 31/12/2015 tarihinde, ticari faaliyetlerini kapattı .

Sinema tarihi ve Yönetmenler üzerine derlediği çalışmasını,web sayfası olarak düzenleyerek,sinema meraklıları ve araştırmacıların erişimine sundu.

Halen Bülent Ecevit Üniversitesi Sağlık Meslek Yüksek Okulunda Optisyenlik dersleri vermektedir.