ÖLÜM KORKUSU    1955

MEHDİ ÖZGÜREL   1923 – 1973

1923  Erzincan doğumlu oyuncu , yapımcı ve yönetmen.İlk defa Ferdi tayfur’un filmi ‘’Kerim’in Çilesi’’ filminde yardımcı oyuncu olunca sinemaya girdi. 1953 yılında Mehmet Muhtar’ın çektiği ‘’Zıt Kardeşler Polis Hafiyesi’’ filminde baş rol oyuncusu oldu.

1955 ‘’Oyuncu Kız’’ filmini yönetti. (Kahya ile sevişen bir kızla,onları ayırmak isteyen bir çiftlik ağasının hikayesi) İstanbul’da Taksim Sinemasında vizyona girdi. Neriman Köksal,Kenan Artun,Yılmaz Duru,Nubar Terziyan oynadı. Görüntü Yönetmeni Menasi Filmeridis’ti.Selmi Andak’ın müzikleri kullanıldı.

1955 ‘’ Ölüm Korkusu’’ filmini yönetti. İlk defa İstanbul’da  Lale ve Elhamra sinemalarında vizyona girdi. (Zonguldak Taş Kömürü Maden Ocaklarında çalışan mühendis ve sorunları  senaryosunu oluşturdu)

1956’da yaptığı ‘’Alın Yazısı’’ filminde ilk defa Ekrem Bora’yı sinema’da oynattı. İstanbul’da İnci Sinemasında vizyona girdi. Film seyirciden çok ilgi gördü.El İlanında şöyle yazar: (kimi parasına,kimi kuvvetine güvenir,Fakat,kaderin yazdığı alın yazısını kimse bozamaz. Güzel bir genç kız ve hayatlarını ona bağlayan ,bütün bir mahalle halkının heyecanlı filmi)

Sinema çalışmalarını yurt dışında da denedi. Hindistan’da film çekti. Yönettiği 3 filmini bulabildik.

ÖLÜM KORKUSU  / Yönetmen : Mehdi Özgürel / senaryo: Mehdi Özgürel/ görüntü Yönetmeni: Enver Burçkın / Oyuncular:  Muzaffer Tema,Belgin Doruk,Turan Seyfioğlu,Neriman Köksal,Kenan Pars,Aziz Basmacı,Türkan Sülün,Özkan Gürol,Ali Seyhan / Yapımcı:Cemil Filmer / Lale Film/1955

Zonguldak’ta çekildi.Maden Mühendisi ekseninde,iş kolunun zorlukları anlatıldı.

           

1955 Ölüm Korkusu                                    1956 Alın Yazısı

FİLMOGRAFİ

1955 Ölüm Korkusu

1955 Oyuncu Kız

1956 Alın Yazısı


0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir