TRIUMPH OF THE WILL(BELGESEL) 1935

LENI RIEFENSTAHL  1902-2003    

Alman kökenli, döneminde ustaların arasına girebilmiş bir kadın yönetmendir.Artistlik kariyerine dansçı olarak başladı,filmlerde oynarak sinemaya geçen Leni, toplamda 8 film yaptı. ilk filmi ‘’Das Blaue Licht’’ ile Hitler’in ilgisini çekerek, Nazi partisinin propaganda filmlerini yapma teklifini kabul etti.

Bu çerçevede Yönettiği  1935‘’Triumph of the will’’ ve 1938‘’Olimpia’’ belgesel türdeki propaganda filmleri ile alanında çığır açtı. Filmler dünya çapında ilgi çekti ve, teknik olarak en yenilikçi propaganda filmi kabul edildi. Leni belgesel filmleri için( O tarihte gerçek neyse onu çektim,ne fazla,ne de eksik) der.

Savaştan sonra ,geçmişte Hitler’e yakınlığı ,ve Nazilere hizmetinin etkisi ile kariyeri ve şöhreti feci zarar gördü,tutuklandı,fakat, savaş suçlusu kabul edilmedi. Savunmasında soykırımı bilmediğini iddia etti.

1941 yılında ‘’Olimpia’’belgeseline ’Kinema Jumpo ‘ Ödülü verildi.

1974 yılında,ABD Telluride Festivalinde ‘Gümüş Madalya verildi.

1976 Montreal Olimpiyat Oyunlarında Onursal Konuk olarak karşılandı.

Leni belgesel filmleri için( O tarihte gerçek neyse onu çektim,ne fazla,ne de eksik) demiştir. Ölümünden önce BBC’ye verdiği röportajda (Hitler’in,her şeyin cevabını bildiğini sanan milyonlardan biri idim. Sadece iyi şeyleri gördük.Kötü şeylerin olacağını bilmiyorduk) demiştir.

TRIUMPH OF THE WILL/ yönetmen:Leni Riefenstahl/ senaryo:Leni Riefenstahl,Walter Ruttman/ 1935 /belgesel

Politik bir belgesel olarak, dönemin toplumsal psikolojik yapısını, gerçekçi bir çekimle perdeye yansıttı. 20 kameraman kullandı.Adolf Hitler,Hermann Göring ,Joseph Goebbels,Rudolph Hess,Otto Dietrich  gibi,dönemin önemli politik kişilerini görüntüledi. Venedik Festivalinde ‘En İyi Yabancı Film’ ödülü verildi.

        

1936 Triumph of the Will            1938 Olympia                   1932 The Blue Light

FİLMOGRAFİ

The blue light  1932

The Victory of Faith   1933

Day of freedom ‘’Our Armed Forces’’  1935

Triumph of the Will   1935

Wİlder Water   1937

Olympia  1938

Lowlands  1954

Impressions under water  2002

 


0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir