THE DICKSON EXPERIMENTAL SOUND FILM  1895

WILLIAM KENNEDY-LAURIE DICKSON  1860-1935

 İskoç mucit. Edison’un ve Louis Leprince’in  çalışmalarından  ‘Motion Picture Camera’ geliştirdi.

İngiliz aileden,Fransa’da doğan Dickson,Amerika’ya gidince Thomas Edison’un yanında çalıştı. Phonograph’ın icadını birlikte gerçekleştirdiler.Dickson (Motion Picture) denilen,hareketli resmin 35 mm genişlikte olmasını  sağlamış,ve filmlerin banyosu için gereken en uygun emülsiyonu hazırlamıştır.

Edison Avrupa seyahatinde iken,fotograf denemeleri için bir bina oluşturdu. Böylece İlk Film stüdyosunu kurmuştu.Bu deneylerden ,Silindir şeklindeki sistem Kinetoskop keşfedildi.1890’’Monkeyshines no.1’’kısa filmi gösterildi.

Chicago fuarında,makineler satışa sunuldu. Kinetoskop için filmler gerekliydi. ‘’The Black Maria’’ adı verilen bir film stüdyosu kuruldu. Zamanla görüş farklılığı olunca Edison’dan ayrıldı ve,kinetoskopu geliştirerek MUTOSKOP’u icat etti.Mutoskop resimleri gösteren makine,Biyoskop ise resimleri çeken kamera idi. Ortaklarıyla ‘’The American Mutoscop and Biograph Co.’’ Şirketrini kurdu.Film üretip dağıtmaya başladı.

DICKSON EXPERIMENTAL SOUND FILM/  İlk sesli film denemesidir. Sesler,eski bir Edison kayıt silindirinde bulundu.2002 yılında restore edildi . ‘National Film Registry’de muhafaza edilmektedir.

 

 


0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir