THE CHINA SYNDROME 1979

JAMES BRIDGES  1936-1993

Amerikalı aktör,senarist,yapımcı ve film yönetmeni. Paris’te doğan Bridges,Üniversite yıllarında tiyatro ile uğraştı.James Dean’in tesirinde kalan Bridges Hollywood’a giderek , film ve televizyonda roller almaya başladı. Yapımcı Norman Lloyd’la tanıştı ve Alfred Hitchcock TV show dizilerinde senarist oldu ve Filmlere senaryo yazdı. 1970 ‘’The Baby Maker’’  yönettiği ilk filmdir.(Çocukları olamayan bir çift,hippy kızdan çocuk yapmasını isterler…) Film Oscar’a aday gösterildi.

1973’’The Paper Chase’’ filminde,bir hukuk öğrencisinin(Timothy Bottoms) ,başarılı profesör hocası(John Houseman) ve kızıyla (Lindsay Wagner) tanışıklığını konu aldı. John Houseman OSCAR ve GOLDEN GLOBE ödülleri kazandı.

1980’’Urban Cowboy’’ Romantik Western türünde film,  Bud (John Travolta) ile Sissy (Debra Winger) arasındaki  nefret ve aşk ilişkisini,Country müzikleri eşliğinde anlattı.Filmin müzikleri çok tutuldu. Golden Globe,Bafta,Grammy ödüllerine aday gösterildi.

Aktör olarak oynadığı çeşitli filmlerin yanı sıra,birçok TV dizi filmlerin senaryolarını da yazmıştır.

THE CHINA SYNDROME/Dünyanın Kaderi/ yönetmen: James Bridges/ senaryo:Mike Gay, T.S.Cook,James Bridges/görüntü: James Crabe/oyuncular: Jane Fonda,Jack Lemmon,Michael Douglas/ ABD 1979

(TV muhabiri ve kameraman,bir nükleer santral röportajında ,radyoaktif sızıntıyı fark ederler…) Oscar ve Golden Globe ödüllerine aday gösterildi.National Board of Review 10 film listesinde gösterildi. Çeşitli kuruluşlardan kazanılan ödüller:

2  dalda BAFTA ödülü- Jack Lemmon,Jane Fonda

MARQUEE ödülü – American Movie Awards – en iyi senaryo

CANNES   ödülü –  En iyi aktör Jack Lemmon

DAVID DI DONATELLO ödülü –  Jack Lemmon

WGA Ödülü – Writers Guild of America , en iyi senaryo

      

1979 The China Syndrome         1973 The Paper Chase            1980 Urban Cowboy

FİLMOGRAFİ   (Bazıları)

1970 The Baby Maker

1973 The Paper Chase

1977 September 30,1955

1979 The China Sydrome

1980 Urban Cowboy

1984 Mike’s Murder

1985 Perfect

1988 Bright Lights,Big City

 


0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir