SALT OF THE EARTH 1954

HERBERT BIBERMAN   1900-1971

Amerikalı senarist ve film yönetmeni. Kara listede olan ‘Hollywood yönetmenlerindendir. Çinko Madeni grevi 1954 ‘’Salt of the Earth’’ filmini yönetti. Directors Guild Of America’da üyeliği 1950 de silindi.1997’de ise onuru iade edildi.

McCarty döneminde,Yahudi olduğu halde ,Nazi olduğundan şüphe edildi. Komunist Partisi ile yakın ilişkisi soruşturuldu,konuşmayı reddedince 10 yönetmen arkadaşları gibi kara listeye alındı ve  6 ay hapis yattı.  Cezası bitince müstakil çalışarak 1954 ‘’Salt of the Earth’’ filmini çekti. 1969 ‘’Slaves’’filminde,sadist arazi sahibine satılan ,kadın ve erkek kölenin yaşadıklarını anlattı. Cannes Film Festivalinde gösterilen film,Palme D’Or ödülüne aday gösterildi.

Ne yazık ki, ölünceye kadar Kara Liste damgasından kurtulamadı. Ancak 1997’de onuru iade edildi.ve Filmleri restore edildi.

SALT OF THE EARTH/Dünyanın Tuzu / yönetmen: Herbert Biberman/ senaryo: Michael Wilson/ görüntü:Stanley Meredith,Leonard Stark/müzik: Sol Kaplan/oyuncular: Rosaura Revueltas,Will Geer,David Wolfe,Mervin Williams,David Sarvis,Ernesto Velazquez,Juan Chacon/ ABD 1954

Yönetmen Herbert Biberman,Senarist Michael Wilson,Yapımcı Paul Jarrico,üçü de ‘kara liste’de idi.Konusu, New Mexico’da olan Çinko Madenindeki grevdir ve,,Neo-Realist(Yeni gerçekçilik) anlayışıyla beyaz perdeye yansıtır. Sosyal ve Politik açıdan,Feminist görüşü savunan ilk filmdir.(Çekim sırasında sete silahla saldırılar olduğu,uçakla set üzerinden uçularak gürültü yapılarak engellendiği söylenir) Filmin montajı,saldırı korkusuyla çok gizli yapıldı. Karlovy Vary Film Festivalinde gösterilen film  CRYSTAL GLOBE ödülü kazandı,Artist Rosaura Revueltas EN İYİ ARTİST seçildi. Film kültürel açıdan değerli bulunarak ‘National Film Registry’de korunmaktadır. 1999 da digital restore edilerek DVD si yapıldı. New York’ta ‘The Museum of Modern Art’ta bir kopyası saklanmaktadır.

      

   1954 Salt of the Earth                 1944 The Master Race                     1969 Slaves

 

FİLMOGRAFİ     (Bazıları)

1935 One-Way Ticket

1936 Meet Nero Wolfe

1944 The Master Race

1954 Salt of the Earth

1969 Slaves

 


0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir