PENÇE     1917

SEDAT SIMAVİ   1896-1953

Sinemamızda konulu film çeken ilk yönetmen Hürriyet Gazetesi’nin de kurucusu olan Sedat Simavi’dir. İki film de 1917 yılında çekilmiştir ancak hangisinin daha önce çekilmiş olduğuyla ilgili rivayet muhtelif. “Casus”, 1.Dünya Savaşı sırasında geçen bir casusluk macerası. “Pençe” ise şehvet düşkünü bir kadın ile ilişki kuran Pertev ile evli bir kadın uğruna yuvasını dağıtan Vasfi adlı iki arkadaşın hikâyesi. Ne yazık ki iki film de kayıptır. Aslında ilk konulu film denemesi “Leblebici Horhor”du. Fakat bu film, oyunculardan birinin vefat etmesi nedeniyle tamamlanamadı. İkinci deneme ise “Himmet Ağa’nın İzdivacı” idi. Ancak çekimlerin başlamasından kısa süre sonra filmin oyuncuları Çanakkale Savaşı nedeniyle askere alınır. Çekimleri “Pençe” ve “Casus”tan önce başlamıştır ama tamamlanması 1918 yılını bulur.

Saint Joseph’de okuyan ve Galatasaray’dan(1912) mezun olan Sedat Sımavi,tiyatro ve sinemaya hevesli bir gençti. Önceleri karikatür çizerek tanınmaya başladı. 1917 yılında ‘’Müdafa-i Milliye Cemiyeti’’ adına film çekmeyi teklif eder.Kabul görmesi üzerine,Yorgo adında bir operatörle Casus ve Pençe filmlerini çeker. Üçüncü eser olarak ‘’Alemdar Vakası/Sultan Selim-i Salis’’ çekimine başlar .Fakat basında tepki başlar,Birinci Dünya savaşı sona erince Cemiyet kapanır,film de gösterime girmeden Hazineye devredilir. Filmlerin hepsi bu gün kayıp olmakla birlikte,Türk sinema tarihinde,tiyatro kökenli olmayan ilk yönetmen Sedat Simavi’dir.

1916’da haftalık ‘’Hande’’ dergisini yayınladı.Peşinden ‘’İnci’’ ‘’Diken’’ ‘’ Karikatür’’ dergilerini yayınladı.1920’de Kurtuluş Savaşı haberlerini veren ‘’Dersaadet’’gazetesini yayınladı.Kuva-i Milliyecileri motive etmek için ‘’Güleryüz’’ dergisini çıkardı.1933’te Yedigün adlı Haftalık bir dergi çıkarır,1948 yılında ‘Burla Biraderler’in desteğiyle,gündelik ‘’Hürriyet’’ Gazetesi’ni çıkarır,ve Türk basının da önemli bir kişi olur.

1944 yılında yönetmen Talat Artemel’in filme çektiği ‘’Hürriyet Apatmanı’’ romanının yazarıdır.

PENÇE/ yönetmen:Sedat Sımavi/senaryo:Mehmet Rauf,Sedat Sımavi/ Oyuncular: Eliza Binemaciyan,Nurettin Şefkati,Raşit Rıza Samako / 1917

1917 Pençe                                       1917 Casus                  1918 Alemdar Mustafa Paşa

FİLMOGRAFİ

1917 Casus

1917 Pençe

1918 Alemdar Vakası

1918 Alemdar Mustafa Paşa


0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir