ORDINARY PEOPLE  1980

ROBERT REDFORD   1936

Amerikalı işadamı,aktör,film yönetmeni. Daha ziyade aktör olarak tanınan Robert Redford, 1980’den beri  yönetmenlik te yapmaktadır. 1980 ilk yönetmen denemesi ’’Ordinary People’’ En iyi film OSCAR’ının kazandı,çeşitli dallarda ödül aldı.

1988’’ The Milagro Beanfield War’’ aynı isimli romandan uyarlanmış bir dram filmidir. Milagro bir tarım kasabasındaki insanların ,arsalarını ele geçirmek isteyen politikacı ve iş adamlarına karşı direnişinin öyküsü idi. Filmin ticari başarısı olmadı fakat Cannes Film Festivalinde yarışma dışı gösterildi, Akademi ödül töreninde  Müzik Dalında OSCAR kazandı,Political Film Society PFS DEMOCRACY Ödülü verildi.

1992 ‘’A River Runs Through it’’ yine bir romandan uyarlandı.Presbiteryan babanın İki oğlunun 1917 den 1940’lara kadar gerçek hikayesini anlatır. Film görüntü dalında OSCAR kazandı.

1994 ‘’Quiz Show’’  TV’lerde 1950’lerde gösterilen 21 soru Show programı skandalına odaklanır.Genelde olumlu görüş alan film, çeşitli ödüllere aday gösterildi.senaryo dalında BAFTA Ödülü kazandı. ‘London Critics Cicle’’ Ödülünü kazandı.’’National Board of Review ‘’ ödülü kazandı. ‘’New York Film Critics Circle’’ tarafından en iyi film seçildi. ‘’Political Film Society’’ PFS Ödülü verildi.

1998’’The Horse Wisperer’’ romandan alındı. Yönetmenlik yanında  oynadığı bir filmdi,müzikleri Oscar’a aday gösterildi.BMI Film Müzik Ödülünü kazandı. 2000 ‘’The Legend of Bagger Vance’’ Steven Pressfield aynı isimli romanından uyarlanan film , Golf ve hayat tarzı üzerineydi.  Sihirbaz bir Zenci karakter yüzünden eleştirildi ise de,çeşitli ödüllere aday gösterildi.

2007’’Lions for Lambs’’ Meryl Streep,Tom Cruise ve Robert Redford’ un oynadığı Afganistan’da Taliban’a karşı savaş dram filmidir. Çeşitli ödüllere aday gösterildi.

2010’’The Conspirator’’,Amerika tarihi ile ilgili filmler yapan ‘American Film Company’nin ilk filmidir. Abraham Lincoln suikastını tasarladığı iddia edilen Mary Stuart’ın hikayesini anlatır. 849 salonda gösterime giren film 25 milyon $ bütçesine rağmen, maalesef gişede başarılı olamaz. Beğenilme avarajı ise % 55 olarak hesaplanmıştır. Çeşitli kuruluşlarca ödüllere aday gösterilmiş olduğu halde ,sadece (dinsel televizyon programları düzenleyen Paulist rahip Bud adına verilen ödül) HUMANITAS ödülü kazanıldı.

2012’’The Company You Keep’’ aynı isimli romandan uyarlandı.Bir gazeteci tarafından keşfedilen,Vietnam savaşına muhalif bir yer altı teşkilatı aktivist’inin saklanma hikayesidir.Venedik Film Festivali’nde OPEN PRİZE ödülü ve VITTORIO VENETO ödülü kazandı.

Çevreci bir aktivist olan Robert Redford,’Directors Guild of America ‘nın Politik Aksiyon komitesinin destekçisidir. Aktör ve yönetmen olarak çeşitli ödülleri vardır.

ORDINARY PEOPLE/Sıradan İnsanlar / yönetmen: Robert Redford/ senaryo: Alvin Sargent/ görüntü: John Bailey/ Müzik: Marvin Hamlisch/oyuncular: Donald Stherland,Mary Tyler Moore,Judd Hırsch ,Timothy Hutton/ Paramount/ 1980

Oğullarından birini deniz motoru kazasında kaybeden sıradan bir ailenin , normale dönme çabalarını anlatan bu ilk film,çok olumlu eleştiriler aldı. Kazanılan ödüller:

4 dalda OSCAR Ödülü- En iyi Yönetmen,film,senaryo,yardımcı aktör

5 dalda GOLDEN GLOBE ödülü-film,yönetmen,yeni yönetmen, senaryo,artist,yardımcı aktör

3 Kansas City Film Critics Circle Ödülü

3 National Board of Review Ödülü

Los Angeles Film Critics Association Ödülü

DGA ödülü- En iyi Yönetmen

WGA ödülü-En iyi Senaryo

New York Film Critics Circle Ödülü

    1980 Ordinary People           1994 Quizz Show            2010 The Conspirator

 FİLMOGRAFİ   (Bazıları)

1980 Ordinary People

1988 The Milagro Beanfield War

1992 A River Runs Through it

1994 Quiz Show

1998 The Horse Whisperer

2000 The Legend of Bagger Vance

2007 Lions for Lambs

2010 The Conspirator

2012 The Company you Keep


0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir