ONCE UPON A TIME IN AMERICA 1984

SERGIO LEONE  1929-1989

İtalyan senarist,yapımcı,yönetmen.Bir süredir yapılmayan Western türünü  yeniden sinema salonlarına soktu.İsmi ‘’Spagetti Western’’ lerle anılır oldu.Filmlerinin müziklerini Ennio Morricone yaptı.Küçük bütçeli filmler çekip,büyük bütçeli Hollywood filmleri gibi göstermekte usta oldu.

Başlangıçta Vittorio De Sica’ya asistan olarak çalıştı. 1950’lerde Senaryo yazmaya başladı. Cinecitta  stüdyolarında  Qua-Vadis, Benhur gibi filmlerde asistan yönetmen oldu. 1959’’The Last Days of Pompei’’ yönetmeni Mario Bonnard hastalanınca,Leone’ye yönetmenlik kapısı açıldı.  llk filmi ‘’1961’’The Colossus of Rhodes’’tir. Rodos Feneri’nin açılışı ve yıkılışını konu alan hayali bir senaryodur .

Western türünde Dolar üçlemesi diye anılan spagetti westernleri  1964’’A Fistfull of Dollars’’  1965’’For A few Dollars More’’1966 ‘’The Good The Bad and the Ugly’’ Ennio Morricone’nin her sahne için dikkatlice bestelediği müziklerle,unutulmaz Westernler arasına girdi.Yönetmenin seçtiği karakterlerin yüzleri,filmlerin çekildiği doğa yapısı gibi yıpranmış,aşınmış yüzlerdi. Şiddet ön plandaydı.

Western’deki başarısını gören Paramount Leone’yi Amerika’ya çağırdı.1967 ‘’Once Upon A Time in West’’ Leone’nin eşsiz başyapıtı oldu . Aşk,cinayet,ihanet ve intikam öyküsü ile yayaş,yavaş artan temposu ve yakın plan çekimde dahi panorama görüntü ve müziğin ustaca kullanımı, mitolojik Batı’yı perdeye yansıttı.

1971 ‘’Duck,You Sucker’’ya da ‘’Once Upon A Time …Revolutıon’’ son western filmi,1984’’Once upon a time in America’’ son filmidir.

ONCE UPON A TIME IN AMERICA/ Bir Zamanlar Amerika /yönetmen: Sergio Leone/Senaryo:Franco Arcalli,Leonardo Benvenuti,Sergio Leone dahil(toplam 8 kişilik grup)/Görüntü:Tonino Delli Colli/Müzik:Ennio Morricone/Oyuncular:Robert De Niro,James Woods,Elizabeth Mcgovern/ ABDWarner Bross/1984.

Gençliği Yahudi getto’sunda geçmiş gangster hikayesiyle,o dönem Newyork’unu çok güzel perdeye aktardı. 2 adet 3 saatlik film olarak planlandı ise de yapımcı 229 dakika olarak vizyona koydu. Genel olarak film beğenildi, Amerika’da ise 139 dakika gösterilmesi eleştirmenlerce eserin sahibine saygısızlık olarak nitelendi. Leone’nin ölümünden sonra Restore edilen film CANNES Film Festivali’nde gösterildi ve övgü aldı.Gangster türünün en iyi filmi kabul edilir. Kazanılan ödüller:

En İyi Kostüm Ödülü (38th British Academy Film Awards)

En İyi Müzik Ödülü    (38th British Academy Film Awards)

En İyi Yabancı Film Ödülü (8th Japan Academy Prize)

En İyi Müzik Ödülü  (Los Angeles Film Critics Association Awards)

 

1984                                                 1968                                           1964

Once Upon a Time in America     Once Upon a time in West      A Fistful of Dollars

FİLMOGRAFİ     (Bazıları)

1961 The Colossus of Rhodes

1964 A fistful of Dollars

1965 Far A few Dollars More

1966 The Good,the Bad,and the Ugly

1968 Once Upon a Time in the West

1971 Duck,You Sucker!

1984 Once Upon a Time in America

 


0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir