NOTHING BUT A MAN  1964

MICHAEL ROEMER   1928 …

Amerikalı  yazar ve film yönetmeni. Yale Üniversitesi’nde profesör-dür.Guggenheim Fellowship sahibidir. ‘Telling Stories’ kitabını yazmıştır.

Berlin’de Yahudi bir ailenin oğludur.Nazi döneminde aile her şeyini kaybetti.11 yaşında Roemer’i tek başına yurt dışına yolladılar,İngiltere’de bir Yahudi okuluna gitti.1945’de ABD’ye göç etti. Harward Üniversitesi’nden mezun oldu.Okurken ilk filmi 1949’’A Touch of the Times’’ çekti.  8 yıl yapımcı ve belgeselci Louis de Rochemont için çalıştı. ‘Ford Foundatıon’ için eğitim filmleri yaptı

1964’’Nothing but a Man’’’in müziklerini Motown firmasından aldı.1969’’The plot against Harry’’ Komedi filmi,komik bulunmadı ve dağıtacak firma bulamadı.Buna rağmen 1990 yılında Bergamo Film günlerinde GOLDEN ROSA CAMUNA ödülü verildi.

20 yıl sonra tüm filmlerini çocuklarına hediye için Videotape yaptırırken,teknisyenin çok gülmesi üzerine kızdı ve, filmlerin 35mm yeni kopyalarını yaptırıp film festivallerine yolladı. Ve Michael Roemer yeniden keşfedildi.

NOTHING BUT A MAN/ Yönetmen : Michael Roemer/senaryo: Michael Roemer,Robert M.Young/görüntü: Robert M.Young/ oyuncular: Ivan Dixon,Abbey Lincoln,Yaphet Kotto,Leonard Parker,Stanley Green/ ABD/1964

Amerikan bağımsız sineması örneği bir dram filmi.Afro-amerikan bir trenyolu işçisinin,kasabada ırkçılıkla mücadelesini anlatır.Fransa’da alkışlanan film,Amerika’da ise 1993 ‘te tekrar vizyona girinceye kadar pek tutulmadı.Washington Post( bu ülkede yapılmış,siyahların hayatı hakkındaki en duygusal film) diye yorumladı .

Venedik Film Festivalinde Golden Lion’a aday gösterildi ve SAN GIORGIO Ödülü,CITY OF VENICE ödülü,oyuncu  Abbey Lincoln, NEW CINEMA ödülünü kazandı.(toplam 3 ödül) Film ‘National Film Registry’ de korunmaktadır.

1964 Nothing but a Man          1969 The Plot Against Harry     1993 Children of Fate

FİLMOGRAFi                    (Bazıları)

1949 A Touch of the Times

1962 Cortile Cascino                    belgesel

1964 Nothing but a Man

1967 Faces of Israel

1969 The Plot Against Harry

1976 Dying                                    belgesel

1982 American Playhouse           TV dizisi

1984 Vengeance is Mine

1993 Children of Fate: Life and Death in a Sicilian Family      (belgesel)

 


0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir