NOSTALGHIA  1983

ANDREI TARKOVSKY   1932-1986

Rus Tiyatro ve Opera yönetmeni, yazar,Film yönetmeni ve Film Teorisyeni. Toplam 7 film yöneterek Sinema Sanatına damgasını vurdu.Çağımızın en büyük sinemacılarından biridir.Soyvet ‘lerde Eisenstein ‘dan sonra parlayan sinema dehası Tarkovky olmuştur.

1962’’Ivan’s Childhood’’ yönetmenin Uluslararası çıkışıydı.Venedik Film festivalinde GOLDEN LION kazandı.1965 ‘’Andrei Rublev’’ ise 15 yüzyıl İkon ressamı’nı konu alıyordu.1966’da Moskova’da tek gösterim sonrası,Sovyet yetkililerle yaşan sorunlar yüzünden filmi kesmek ve değişik versiyonlarla göstermek zorunda kaldı.Buna rağmen film  Cannes’da FIBRESCI Ödülü kazandı.

 1972 ‘’Solaris’’ Uzayla ilgili bir bilim-kurgu idi. Cannes’de‘Grand Prix Special du Jury’ ve FIBRESCI Ödülünü kazandı. 1975 ‘’The Mirror’’dan sonra Sovyetler Birliği’ndeki son filmi  1979’’Stalker’’dır. Cannes’da EKÜMENİK JÜRİ Ödülünü kazandı.

1986’’ The Sacrifice’’ son filmi İsveç’te çekti.Konusu ,Nükleer bir felaket olacağına inanan bir insanın ruhsal krizleridir.Cannes’da ^Grand Prix Special Du Jury’ ödülü ‘FIBRESCI’ Ödülü,ECUMENICAL JURY Ödülü kazandı.ve son filmi oldu.

Tarkovsky,Khrushchev’in Sovyetler’i yabancı film,kitap ve müziklere açtığı dönemde yetişti.Avrupa,Amerika ve Japon yönetmenleri izleme imkanı buldu.Film Okulunda hocalarından,özgürce ve bağımsız yönetmenlik dersleri aldı. Ancak yaptığı sanatsal filmler,Rusya’dan ziyade ,Yurt dışında ilgi gördü ve ödüllendirildi.Yaptığı film üzerinde dikkatlice düşünmesi, yazarla birlikte senaryo üzerinde çalışması,etkileyici yavaş çekimler, Author görüntü yönetmenliği ,aklını ve inancını filme aktarması, onu özgün kılan sinema diline,daha sonraları  (Tarkovsky gibi) denmesinin nedenidir.

17 senaryo yazdı,12 film yaptı.İtalya Sinema Akademisi tarafından 1980’de Onursal LUCHINO VISCONTI Ödülü ve 1982’de  Onursal GOLDEN MEDAL Ödülü verildi.1980’de Sovyet Rusya PEOPLE’S ARTIST OF THE REPUBLIC  ödülü verilmiştir. Moskova’daki Gerasimov Sinematografi Enstitü’sünde Heykeli bulunmaktadır.

NOSTALGHIA /yönetmen:Andrei Tarkovsky/senaryo:Tonino Guerra,Andreı Tarkovsky/Görüntü:Guiseppe Lanci/oyuncular:Oleg Yankovsky,Erland Josephson,Giuseppe Giordano/Sovyetler birliği,Italya/1983

18.yüzyıl’da Italya’da yaşayıp,Rusya’ya dönünce intihar etmiş olan Rus besteci Pavel Sosnovsky’yi araştırmak üzerine bir film.Rusya dışında çekilen bir Tarkovky filmidir. Beethoven ve Verdi’nin müzikleri,Bazı bölümlerde Rus Folk müzikleri kullanıldı. Mosfilm(Rusya) verdiği destekle yapılan film bütçe yetmeyince İtalyan Devlet Televizyonu ve Fransız Gaumont firmasından destek aldı.Sovyet yetkililer,filmin PALME D’OR kazanmasını engelledi.Tarkovsky bir daha Sovyetler’de film yapmamaya karar verdi.

Kazanılan Ödüller:

ECUMENICAL JURY Ödülü  (Cannes film Festivali)

FIBRESCI Ödülü                   (Cannes film Festivali)

GRAND PRIX DU CINEMA de Creation (Cannes film Festivali)

     1983 Nostalghia                  1986 The Sacrifice                  1972 Solaris

FİLMOGRAFİ      (Bazıları)

1956 Murderers              (Kısa Film)

1959 Segodnya uvolneniya ne budet

 1961 Katok i skripka

1962 Ivan’s Childhood

1966 Andrei Rublev

1972 Solaris

1975 The Mirror

1979 Stalker

1979 Pervyy den

1983 Nostalghia

1983 Tempo di viaggio   (TV filmi belgesel)

1986 The Sacrifice


0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir