NANOUK OF THE NORTH  1922

ROBERT J.FLAHERTY  1884-1951

Amerikalı Flahwrty,Belgesel sinemacılıkta ilk ünlü yönetmendir.Filmlerinde gerçek yaşam sahneleri kullandı. Geleneksel adetleri belgelemeye çalıştı.

Gençliğinde,babası ile çıktığı gezilerde,Kanada’nın doğal güzelliklerini,ve ülkedeki etnik grupları tanımıştı. 1910-1916 arası coğrafya keşif gezilerine iştirak etti.Hudson körfezindeki adalarda incelemeler yaptı.Bu adalardan birine FLAHERTY adı verilmiştir.

Newyork’ta bir ay süren film kursundan sonra ,başka bir deneyimi  olmadığı halde ,yanına aldığı kamerası ile seyahatlerini çekmeye başladı. Kuzeyde yaşayan kürk tüccarları,yerlileri ve Eskimoları çekti.Filmler kaza sonucu yandı.Daha sonra  Kürk Tüccarı Ravillon kardeşleri ikna ederek,1922’’Nanouk of the North’’ belgeselini yaptı. ‘Peşinden ‘My Eskimo Friends’’ diye bir kitap ta yazmıştır.

Paramout firması için Samoa Adalarında 1926’’Moana’’ belgeselini çekti. Doğa ve insan arasındaki ilişki,adalarda üretilen,kumaş dokuma,balık avcılığı,dövme yapma gibi otantik konuları belgesele aktardı.

1931’de yönetmen Friedrich W.Murnau ile ‘’Tabu’’ adlı filmi çekmeye çalışırken,anlaşmazlık çıkınca ayrıldı. Buna rağmen film başarılı oldu.

Yönetmen John Grierson’un çağrısı üzerine İngiltere’ye gitti.Sinema öğrencilerine ders verdi ve 1931’’Industrial Britain’’ filmini öğrencilerle birlikte çekti. Film 1933 yılında ,öğrenciler tarafından kurgulanarak gösterime girmiştir.

Aran adaları yerlileri üzerinde çalışarak 1934’’Man of Aran’’ belgesel filmini yaptı. 1937’’Elephant Boy’’ ise konulu bir filmdir.Belgesel tekniği ile konulu film tekniğinin uyşması zon olduğundan başarısız bir çalışma olmasına karşın Venedik Film Festivalinde ‘’En iyi Film’’ ödülünü aldı.

1948’’Lousıana Story’’son dönem çalışmalarından  konulu bir film olup, bölge halkının ilk petrol sondajcıları İle tanışmasını anlatır.

Bildiğinden şaşmayan bir yönetmendi.Belgesel sinemanın babası sayılır.Filmi kurgudan çok çekim sırasında oluşturmayı başardı. İyi bir kameraman olduğu gibi,sinema anlatımını en iyi yapan yönetmenlerdendir.

NANOUK OF THE NORTH/ yönetmen:Robetr J.Flaherty/ görüntü: Robert J.Flaherty/ oyuncular: Allakariiallak,Nyla,Cunayou,Allegoo/ Belgesel/ABD/ Pathe/ Sessiz/78 dakika

Eskimo Nanouk’un  günlük yaşamı ve çalışmaları konu edinir.Balık avlama,buzdan ev yapımı,doğal çevre içinde,epik bir anlatımla akıcı bir belgesel filmdir. İki yılşda tamamlanmıştır.

Amerika’da (Natıonal Film Registry by the Library of Congress) ’de Saklanması ve korunması gereken  belgesel  25 filmden biridir.   Tarih,Kültür ve Estetik açısından İlk belgesel kabul edilir .

FİLMOGRAFİ

1922 Nanouk of the North

 1925 The Pottery Maker

1926 Moana; A romance of the golden age

1927 The Tenty Four Dollar Island

1931 Industrıal Britain

1934 Man of Aran

1937 Elephant Boy

1942 The Land

1948 Lousiana Story              1959 The Titan: Story of Michelangelo


0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir