MON ONCLE   1958

JACQUES TATI  1908- 1982

Fransız  komedyen aktör ve yönetmen.’’Entertainment Weekly’’dergisinin  ‘’tüm zamanların en iyi yönetmeni’’ sıralamasında 46.ncı seçildi. İlk yıllarında pandomimle ilgilendi.1930’larda sahnedeki başarısı sayesinde, kısa filmlerde,oyuncu ve yönetmenlik yaptı

.Onu keşfeden yazar Colette :‘’ Bundan sonra,kendine has stil icat eden bu muhteşem oyuncu olmadan, hiçbir artistik veya akrobatik oyun yapılamaz.Kısmen bale,kısmen spor,kısmen satirik,kısmen esrarengizce esprituel.’’ Şeklinde tanımladı . Uzun metrajlı 6 film çekti. Filmlerinde, normal yaşamın gülünç durumlarını, yaşantıdan kesitlerle,slapstick sahnelerle ,Şarlo’nun aksine ,ciddi dürüst bir figür davranışlarıyla,seyirciyi güldürerek mesajını verdi.

16 senaryo yazdı,6 film yaptı,1977’de Fransa’da Onursal CESAR Ödülü verildi.Sinema çevrelerinden,Tüm Filmleri için  Ödül  aldı.

MON ONCLE/ Amcam/ yönetmen:Jacques Tati/ Senaryo: Jacques Lagrange,Jean L’hote,Jacques Tati/ görüntü: Jean Bourgoin/ Müzik: Franck Barcellini,Alain Romans / Oyuncular: Jacques Tati,Jean Pierre Zola,Adrienne Servanti/ Fransa/1958

(Monsieur Hulot, Modern hayat ve Teknoloji düşkünü kız kardeşinin evini ziyarete gider….)Teknolojik yaşamla,bohem yaşamın karşılaşmasını gülünç olaylarla anlattığı en başarılı filmidir.Pandomim geçmişinin etkisi ile konuşma çok az ve önemsizdir .

Cannes Film Festivalinde ‘’JÜRİ ÖZEL ÖDÜLÜ’’verildi.Akademi Ödül töreninde ,en iyi yabancı film OSCAR’ını aldı.İspanya Sinema yazarlarından CEC Ödülü verildi,Fransız Sinema Yazarlarından CRITICS Ödülü verildi.Amerika’da en iyi 10 yabancı film listesine girdi.Newyork Film Eleştirmenlerinden NYFCC Ödülü verildi.

       

1958 Mon Oncle                         1971 Trafic                1953 Les Vacances de M.Hulot

FİLMOGRAFİ

1947 L’Ecole des Facteurs     (kıa film)

1949 Jour de Fete

1953 Les vacances de M.Hulot

1958 Mon Oncle

1967 Play time

1971 Trafic

1974 Parade                      (TV filmi)


0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir