LEEDS BRIDGE  1888

LOUIS AIMEE AUGUSTIN LE PRINCE  1842-1890

Tek mercekli kamera kullanarak ilk hareketli resim mucidi Fransız.Sinemanın kuşkusuz öncüsüdür.Üniversitede Kimya ve Fizik okumuştur.

Fotoğrafçı bir ailenin mensubudur.lionia’da bir yerlerde,seri halinde çekilmiş fotoğraflar görür.Bu ona,fotoğrafları peşpeşe görüp oynatma fikrini aşılar.Bu düşünce ile,bir marangoza, kamera’ya ilave parçalar yaptırır.Kayınpederine de bazı metal aksam yaptırır.Böylece  tek mercekli İki kamerası olur.1888 yılında saniyede 12-16 arası seri resimler çeker. İlk hareketli resim (Motion-Picture) oluşmuştur. 3 adet seri çekim yapar.  Üçüncü çekim ‘’LEEDS BRIDGE’’ dir (Leeds Köprüsü)

Eastman kağıtlar üzerine resimleri çekerek hareket ettirmeyi başarmış,ve Lumiere kardeşlerden çok önce resimde hareketi yakalıyan mucit olmuştur

1890 yılında ,Paris’e gitmek üzere bagajıyla trene binerken görülmüş,ve bir daha da  kendisinden haber alınmamıştır. Dedektiflerce aranmasına rağmen,esrarengiz bir şekilde kaybolmuştur.

Thomas Edison ve Lumiere Kardeşler sinamanın mucitleri olarak gösterilir.Ancak Louis Le Prince’in pek adı anılmaz.Buluşunun peşinden aniden kaybolması yüzünden unutulmuş gibidir.

LEEDS BRIDGE/  Youtube’de izlenebilir.
Köprü üzerindeki trafik akışının görüntülendiği 3 saniyelik filmdir

1886 yılı 16 mercekli LE PRINCE kamerası (iç bölümü)
(Amerika’ya Patent için başvurmuştur)

1888 yılı LE PRINCE Tek Mercekli Kamera

 


0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir