LE VOYAGE DANS LA LUNE  1902

GEORGES MELIES  1861 – 1938

Fransız İlüzyonist,ve film yönetmeni. Asıl mesleği hokkabazlıktır. Lumiere Kardeşlerin  Cinematographe buluşundan çok etkilenerek film yapmak istedi.Ancak Lumiere sinematografı ona satmadı. Kinetoskop’un kopyalarını yapan İngiliz Robert W.Paul’den  projektör ve Bioscope kamera satın aldı. Robert-Houdin tiyatrosunda,gösterileri arasında film göstermeye başladı. Sonraları kendi illüzyon numaralarını da kullanarak film çekmeye başladı.   İlk dönem sinemaya yenilikler getirdi. Özel efekt,özel öykü,story boardKullanımı,dağıtım için kopya yapımı getirdiği yeniliklerdi. 500’e yakın film çekti.İlk defa filmlerde yapım şemaları ve StoryBoard kullanan yönetmendir.Film stüdyosu aynalarla kaplıydı. Martin Scorcese onun için ‘’Her Şeyi İcat Etti’’ demiştir.

  1. dünya savaşı sırasında Robert-Houdin tiyatrosu kapanınca iflas etti. Zaman içinde PATHE gibi büyük stüdyolarla rekabet edemeyerek,Paris’te bir tren garında oyuncak satarak vaktini geçirdi.Filmlerin de bir çoğunun orijinal kopyasını kendisi imha etti.

Fransa’da Sürrelies’in filmleri kayboldu sanılırken 1904’’Match de Prestidigation’’ filmi 2016 yılında Çekoslovak Film Arşivinde bulundu.

LE VOYAGE DANS LA LUNE / yönetmen: Georges Melies/ hikaye:Jules Verne/senaryo:Georges Melies/ görüntü:Lucien Tainguy/ Oyuncular: Georges Melies,Victor Andre,Bleuette Bernon/ Melies Stüdyosu/Fransa/ sessiz/ elle renklendirilmiş/ 1902 süre:16 dakika (restore edilmiş)

2011 yılında MARTIN SCORCESE’nin    çektiği HUGO filmine    ‘’AYA SEYAHAT’’  ve MELİES   esin kaynağı olmuştur.

    

FİLMOGRAFİ  (bazı bilinenler)

1899 L’Affaire Dreyfus

1902  Le Voyage dans la Lune

1903 Le Melomane

1904 Match de Prestidigation

1904 Le Voyage a travers l’impossible

1909 Le Locataire Diabolique

1910 Si j’etais le Roi

1912 La conquete du Pole

<


0 yorum

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir