L’ARRIVEE D’UN TRAIN A LA CIOTAT    1895

AUGUSTE ve LOUIS LUMIERE KARDEŞLER 1862-1954

Sinemayı kimin icat ettiği konusunda kesin bir cevap verilmemekle birlikte,Louis Le Prince’in Leeds’de yaptığı deneyler,Thomas Edison’un Amerika’da William Kennedy Dickson ile birlikte geliştirdiği Kinetoskop, ve diğer mucitlerin benzer çabaları,en son Lumiere kardeşlerin elinde CINEMATOGRAPHE olarak gelişmiştir.

Auguste ve Louis Lumiere kardeşler başarılı fotoğrafçı idiler,EDİSON’un Kinetograph ve kinetoscope aletlerini geliştirerek CİNEMATOGRAPHE oluşturdular.  Yapılan küçük bir 35 mm kamera idi. Bu kamera kuvvetli bir fenere bağlanınca projektör oluyordu.

28 Aralık 1895’te PARIS GRAND CAFE’de icatlarını halka tanıttı.Bu tarih ,çoğu sinema araştırmacıları tarafından sinemanın doğuşu olarak kabul göstermek için film de gerekiyordu. Kameramanlarını çeşitli exotik bölgelere yollıyarak,ilginç konuları çekmeye başladılar. 2 yıl içinde Lumiere Kataloglarında çeşitli konularda binlerce film satışa sunuldu.

Çektikleri kısa metrajlı filmlerin kopyalarını satmayı reddederek,sadece kiraya verdiler. Temsilciliklerle yurtdışına açıldları,Avrupanın dışındaRusya ,Hindistan,Brezilya Meksika,Çin ve Mısır’da Cinematographe Lumiere’’ gösterime girdi.

1900 yılında,Louis Lumiere emekliye ayrılarak,Fotoğrafla uğraşarak zaman geçirdi. Auguste Lumiere’ de Cinematograph’ın geleceğinden beklediği heyecanı kaybederek,kardeşi gibi emekliye ayrıldı.

‘’BİR TRENİN CIOTAT’A VARIŞI’’ sinemanın ilk filmi olmakla beraber En büyük espri’nin de kaynağı oldu. Trenin üstlerine geldiğini sanan Seyirciler panikle kaçtığı ,ya da koltuk altına saklandığı anlatılır. Bu,Sinema seyircisinin yaşadığı ilk şaşkınlıktır.

DİĞER  FİLMLERİ

La sortie des Usines   1895

L’arroseur Arrose        1895

Repas de Bebe            1895

La mer                         1895

Panorama des Rives du Nil 1897

Niagara                       1897

Spanish Bullfight        1897

Lumiere Sinematografı


0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir