KING KONG  1933

MERIAN C.COOPER  1893-1973

Amerikalı senarist,yapımcı ve film yönetmeni. I.nci Dünya savaşında ABD Hava kuvvetlerinde subaydı.1920  Polonya –Sovyet savaşında uçağı vurularak ,Rusya’da  9 ay esir kaldı . Savaştan sonra Pan American Hava Yolları Kurucu Yönetim kurulu üyesi oldu. II.Dünya savaşında yeniden hava subayı oldu.Üstün hizmetlerinden dolayı General rütbesi aldı. Savaştan sonra ‘’RCA Radio Pictures ’’ başkanlığını yaptı. Sinemaya’ Paramount’ için belgesel çekerek başladı.Teknik buluşlarını 1933 ‘’King Kong’’ filminde kullandı. Başarıyı yakalayınca,1935 Irwing Pichel’in yönettiği ‘’She’’ filminin yapımcısı oldu. Sonraları yakın arkadaşı John Ford’la işbirliği yaparak Ford’un filmlerine yardım etti.

Yapımcı olarak 67 ,yönetmen olarak 6 filmi tesbit edildi. 1953 yılında ‘Ömür Boyu Başarı’ OSCAR Ödülü verildi.1960 yılında Hollywood Bulvarına Yıldızı konmuştur.

KING KONG/ yönetmen:Merian C.Cooper,Ernest B. Schoedsack /senaryo: James Ashmore Creelman,Ruth Rose /görüntü: Eddie Linden,J.O.Taylor,Vemon Walker/müzik: Max Steiner /oyuncular: Fay Wray,Bruce Cabot,Robert Armstrong / RKO / 1933

Kaynaklara göre  ilk King Kong filmi,ve dönemin bir baş- yapıtıdır. Hayatı savaşlarda serüvenle geçmiş olan Cooper, yaşadıkları ile düşlerini filmde canlandırmıştır. (Cooper  rüyasında bir canavarın Newyork’u tehdit ettiğini görür.Uyandığında konuyu kaleme alır.)

Kullanılan yeni teknikler ve özel efektler,yıllarca filmlerde kullanıldı.Ancak Film Oscar’a aday bile gösterilmedi,ama yıllar ıonra değeri anlaşıldı. ‘American Film Instıtute ‘  ilk 50 film arasında saydı.Natıonal Film Registry’ tarafından korunmaya alındı.

FİLMOGRAFİ 

1925 Grass: A Nation’s Battle for Life          belgesel

1927 Chang: A Drama of the Wilderness      belgesel

1929 The Four Feathers

1933 King Kong

1952 This is Cinerama                                  belgesel


0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir