HOTEL TERMINUS  1988

MARCEL OPHULS   1927…

Fransız aktör,ve belgesel film yönetmeni. Yönetmen Max Ophuls’un oğludur.Frankfurt’ta doğdu.1933 de Naziler iktidara gelince aile Paris’e kaçtı.1940’da Almanlar Fransa’yı işgal edince, Vichy sınırına kaçtılar ve buradan İspanya’ya geçerek Amerika’ya göç ettiler.Eğitimini Hollywood’a ve California Üniversitesinde yaptı.Fransız ve Amerikan vatandaşıdır.

1950’de aile yeniden Fransa’ya döndü. Julien Duvivier ve Anatole Litvak ve John Huston  ile çalıştı.Televizyon haberleri ve belgeseller yaptı. Nazi işgali üzerine yaptığı araştırma ve çalışmalar,bu konuda Belgesel yapmasının nedeni oldu.

1963 ‘’Peau de Banane’’(çirkin Gangster) yaptığı komedi filmidir. Jeanne Moreau ,Jean Paul Belmondo oynadı. 1965’’Faites Vos Jeux Mesdames’’filminde Eddie Constantine  oynadı.Bilinen konulu filmleri bunlardır.

1967 ‘’Munich’’ (ou La Paix pour cent ans) belgeselinde İyilerin zayıflığı, zalimlerin kötülüklerini irdeledi.Münih ,Hitler’in ve Nazi partisinin 1923’ten itibaren filizlendiği şehirdi. 3 saat süren bu belgesel nazizmi detaylarıyla anlatmaktadır.

1969 ‘’Le Chagrin et la Pitie’’ (The Sorrow and the Pity) Fransa’nın işgali ve Vichy hükümeti ile  Nazi Almanya’sının işbirliği belgeselini yaptı. BAFTA ödülü kazandı ve ‘National Board of Review’ ilk 10 film listesine girdi.

1972 ’’A Sense of Loss’’ belgeselinde ,Kuzey İrlanda sorunlarını irdeledi. 1973 ‘’The Memory of Justice’’ belgeselini, Telford Taylor’un (Nuremberg and Vietnam: An American Tragedy) kitabından etkilenerek yaptı.Joan Baez,Karl Dönitz,Hermann Göring,Yehudi Menuhin,Albert Speer,Telford Taylor görev aldı. Golden Globe’a aday gösterilen film, 1976 Cannes film festivalinde gösterildi.

Marcel Ophuls, babasından devir aldığı sinemasını,bir tarihçi olmadığı halde,yaşadığı gerçekler ışığında,tarihsel araştırmalar yaparak Avrupa tarihinin en kötü dönemini belgesellere aktarmayı başardı.  Şöyle yorumlar kendini:

Marcel Ophuls: ( Ce qui importe a nos yeux, c’est la trace que l’histoire et la Politique laissent sur des etres Humains) ‘’Gözümüzün önüne gelen, tarihin ve politikanın insanlık üzerinde bıraktığı izlerdir’’

1995 yılında ‘Internatıonal Documentary Associatıon’ dan CAREER ACHIEVEMENT Ödülü verildi.2002 yılında Bremen Film Festivalinde BREMEN FILM ödülü verildi.2015 yılında Berlin film festivalinde  onursal BERLINALE CAMERA ödülü verildi.

HOTEL TERMINUS/ The Life and Times of Klaus Barbie/ yönetmen: Marcel Ophuls / senaryo: Marcel Ophuls/Oyuncular:  Klaus Barbie, Claude Lanzmann,Marcel Ophuls, Jeanne Moreau (ses)/Fransa 1988

Nazi savaş suçlusu Klaus Barbie’nin çocukluktan başlayarak yaşamı,gestapo dönemi,savaş sonrası mahkemesi dahil bir belgesel yapım. Kazanığı ödüller:

OSCAR ödülü   – En iyi Belgesel

PEACE FILM AWARD – Berlin Film Festivali

SPECIAL JURY AWARD – Amsterdam Belgesel Film Festivali

FIPRESCI PRIZE – Cannes Film Festivali

LAFCA AWARD – Los Angeles Film Critics Association

         

1988 Hotel Terminus         1969 The Sorrow and the Pity      1963 Peau de Banane

FİLMOGRAFİ     (Bazıları)

1963 Peau de Banane

1965 Faites Vos Jeux Mesdames

1967 Munich , or, Peace in our Time     (TV Belgesel)

1969 The Sarrow and the Pity               (Belgesel)

1970 Harvest of my Lai                          (TV filmi)

1970 Zwei ganze tage                            (TV filmi)

1972 A sense of Loss                             (Belgesel)

1976 The Memory of Justice                 (Belgesel)

1980 Kortnergeschichten                     (TV Belgesel)

1982 Yorktown: Le sens d’une victoire   (TV Belgesel)

1988 Hotel Terminus : The Life and Times of Klaus Barbie  (Belgesel)

1991 November Days                          (Belgesel)

1994 Veillees D’armes                        (Belgesel)

2009 Max par Marcel                          (Belgesel)

2012 Un Voyageur                              (Belgesel)


0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir