GREED     1924  

ERICH VON STROHEIM  1885-1957

Avusturyalı Film yönetmeni.Yahudi bir ailenin oğludur.Babasının şapka fabrikasında çalıştı.1909’da Amerika’ya göç etti.Hollywood’da D.W.Griffith’in firmasında çalışmaya başladı. Griffith’in ‘’Intolerence’’ filminde asistanlığını yaptı.

!.Dünya savaşı esnasında çekilen dramlarda ahlaksız Alman rollerinde meşhur oldu. Oyuncu ve yönetmen olarak çalıştı. Gereksiz aşırı detaylara takıntısı, 1922’’Foolish Wives’’ filminin 1 milyon $ mal olmasına sebeb oldu.(geliri 500.000 $ geçmedi) Universal firmasında 1923’’Merry Go Round’’  filmini çekerken,işten atıldı.

MGM firmasında 1924’’Greed’’ çekmeye başladı ,42 makara çekim yaptı. 7 saat sürüyordu. Kurgu ile 10 makaraya indirildiği halde,yine de etkileyici bir film oldu.

Yönetmen ve Yıldız olarak Hollywood’da ünlü olmasına rağmen,Ne pahasına olursa olsun ayrıntılara özen gösterdi. Ancak müsrifliği dolayısı ile Stüdyolardan kovuldu.Yönetmelik kariyeri son buldu.

GREED/ HIRS/ yönetmen: Erich Von Stroheim/senaryo: June Mathis,Erich Von Stroheim/ görüntü: William H.Daniels,Ben F.Reynolds/oyuncular: Zasu Pitts,Gibson Gowland,Jean Hersholt,Dale Fuller/ ABD/MGM/Sessiz/ 239 dakika

Greed,büyük bir titizlikle çektiği en ünlü filmidir.Sessiz sinemanın kayıp yapıtlarındandır.Süresi 9 saati aşıyordu.Stüdyo büyük kesintiler yapınca orijinal görüntüler de yok oldu. Yıllar sonra bu kısa versiyonu izleyen Stroheim ‘’mezarlıktaki bir cesede bakmaktan farkı yok’’ demiştir.

Fakat film 2.5 saatlik yeni versiyonu ile sinema sanatının en etkileyici filmlerindendir.  Yorumlar:

Jean Renoir: Sinemanın gerçek baş yaptı.

Rene Clair :  Intolerence,Şarlo Göçmen ve Hırs’ı gördükten sonra ,sinemada  en önemli şeylerin sessiz dönemde yapılmış olduğuna inandım.

Robert Sherwood : Stroheim tam bir dahidir.Ama bir dur diyene ihtiyacı var.

Erich Von Stroheim: Hayatımda tek bir film çektim.O da bu.

Jean Cocteau : Lanetli film denen şeyin kusursuz bir örneği.

FİLMOGRAFİ

1919 Blind Husbands

1920 The devil’s pass key

1922 Foolish wives

1923 Merry go round

1924 Greed

1925 The merry widow

1928 The Wedding March

1929 Queen Kelly

1929 The Great Garbo

1930 The honeymoon

1933 Hello sister

 


0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir