DRIFTERS   1929

JOHN GRIERSON 1898 – 1972

İskoç Belgesel film yönetmeni.Britanya ve Kanada’da Belgesel Filmciliğin babasıdır.1926 yılında, DOCUMENTARY sözcüğünü ilk kullanan kişidir.

1922 yılında Üniversitenin ‘English and Moral Philosophy’ bölümünü bitirdi.Sol eğilimli olarak politikayla ilgilendi.Rockefeller bursuyla Chicago Üniversitesi,Columbia Üniversitesi ve Wisconsin Üniversitelerinde ‘Propaganda Psikolojisi’ üzerine araştırma yaptı. Basın ,sinema ve diğer medya araçlarının kamu oyu oluşturmada ki etkisini tesbit etti.

1932’de yazdığı ‘Belgeselin ilk esasları’’ makalesinde,Çağdaş Dünyayı yorumlamak için,Yaşamı gözlemlemenin, gerçek kişiler ve gerçek mekanlarda görüntülenen Orijinal sahnelerin,hayalen oluşturulacak görüntülerden daha etkili olduğunu savundu. Bu fikir Sovyet Sinemacı Dziga Vertov’la aynı çizgide oldu. Kamuoyu oluşturmada Sinemanın önemli bir rolü olacağını biliyordu.

1927 yılında İngiltere’ye döndü.Çok saygı duyduğu Robert Flaherty ile tanıştı. ‘Empire Marketing Board’ EMP film bölümü’nde işe başladı.(Britanya’nın Dünya ticaretini geliştirmek amaçlı Devlet kuruluşu) Şimdiki anlamda Belgesel film yapımı bu kuruluşta gelişmiştir.

Sonraları Yapımcı olarak 38 den fazla belgeselde imzası vardır. Belgesel’in gelişmesine büyük katkısı olmuştur. 1972 yılından beri ‘UK Film Council’in bünyesinde Belgesel Filmleri desteklemek için GRIERSON BELGESEL FİLM ÖDÜLLERİ  verilmektedir. Ayrıca Kanada’da her yıl  Kanada Film Ödülleri  bünyesinde onun adına bir GRIERSON ÖDÜLÜ verilmektedir. Yönetmen olarak iki filmi bilinse de,yapımcı olarak 39 filmde imzası vardır.

DRIFTERS/ yönetmen: John Grierson/ görüntü: Basil Emmott/İngiltere / 1929/ sessiz/ belgesel

İlk filmi 1929 ‘’Drifters’ ,Kuzey denizi balıkçılarını belgeselde anlatır.

FİLMOGRAFİ    (Bazıları)

1929 Drifters

1934 Granton Trawler

 


0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir