BLACK BOOK  2006

PAUL VERHOEVEN  1938

Hollandalı,aynı zamanda Hollywood’a çalışan  senarist,yapımcı ve film yönetmeni.Çocukluk öneminin savaş ortamında geçmesi,Nazi ve müttefik güçlerinin uçaklarla bombardımanı,çocuk merakıyla düşen uçak ve ölü pilotları görmesi, ve onda bıraktığı psikolojik etki,filmlerine Aşk,Tutku ve Hatıralar olarak yansıdı. Filmlerindeki şiddet,kendi isteği değil,toplumda mevcut olan şiddet eğilimini yansıtmak için kullandığı bir anlatımdı.

1943 yılında ailesi ‘The Hague’ şehrine yerleşti.Hollanda Alman karargahı bu şehirde idi. Evlerine yakın roket fırlatma karargahı vardı,ve devamlı bombalanıyordu.çocuk hafızasında,şiddet,yanan evler,sokakta ölü bedenler yer etti.çocuk aklınca savaş heyecanlı bir macera idi. Savaştan sonra babasının merakıyla bolca sinemaya gitti. Üniversiteden Matematik ve Fizik doktorasıyla mezun oldu.Bu arada Film Akademi derslerine devbam etti.Kısa filmler yaparak başladı.Donabnmaya katıldı,ve belgesel fimler çekti. 1973 ‘’Turkish Delight’’ la Hollanda’da yönetmen olarak tanındı,Oscar’a aday gösterildi. 1977 ‘’Soldier of Orange’’ Hollanda’nın  Alman işgalinde olduğu dönemde geçen bir filmdi,Golden Globe’ aday gösterildi. 1983 ‘’The Fourth Man’’ heyecan ve gerilim filmi çeşitli kuruluşlardan ödül aldı. Amerikaya geçen yönetmen,bilim-kurgu türünde 1987 ’’Robocop’’la büyük çıkış yaptı.(feci şekilde öldürülen polis memurunun yerine yarı insan,yarı robot –Robocop,suçlularla mücadelesi)İnsancıl özelliklere sahip ve geçmişini araştıran bir robot film ses efektlerinden OSCAR ödülü aldı. 53 milyon $ gelir sağladı.1990’’Total Recall’’ yine (Mars’la ilgili hayaller görüp, geçmişini araştıran) bir bilim-kurgu çalışması idi,1 OSCAR Ödülü,2 SATURN Ödülü kazanıldı. 1992 ‘’Basic Instinct’’ erotik,gerilim filmi ,Oscar ve Golden Globe’a aday gösterildi. 1997 ‘’Starship Troopers’’ bilim-kurgusal aksiyon filmi,2000’’Hollow Man’’ bilim-kurgusal korku filmi yaptı. 2006 ‘’Black Book’’ ise Hollanda için en önemli filmidir.

BLACK BOOK/ Kara Kitap/ senaryo: Paul Verhoeven,Gerard Soeteman /görüntü: Karl Walter Lindenlaub /müzik: Anne Dudley /oyuncular: Carice Van Houten,Sebastian Koch,Thorn Hoffman,Halina Reijn/ Warner Bross /2006

II.Dünya savaşı gerilim filmi.Çeşitli gerçek karakter ve olaylardan esinlenerek yapıldı. Direnişgruplarına casusluk yapan Yahudi bir kadının hikayesi.Venedik Film Festivalinde vizyona girdi.Hollandalı eleştirmenler filmi alkışladı,Uluslararası basın da olumlu karşıladı. Hollanda’nın yaptığı en pahalı filmdir(12 milyon euro)Oscar,Bafta ve Golden Lion’ ödüllerine aday gösterildi.Aldığı ödüller:

Young Cinema Ödülü

Golden Film Ödülü    (Hollanda)

Platinum Film Ödülü (Hollanda)

Diamond Film Ödülü (Hollanda)

Golden Onion Ödülü – kötü oyuncu(Johnny De Mol)

Golden Calf Ödülü – en iyiartist (Carice Van Houten) (Hollanda )

Golden Calf Ödülü – en iyi film

Golden Calf Ödülü – en iyi yönetmen

The Hague Halk Ödülü – Hague şehrini en iyi gösteren film

  

        2006 Black Book                   2016 Elle                              1987 Robocop

FİLMOGRAFİ

1971 Business is Business

1973 Turkish Delight

1975 Katie Tippel

1977 Soldier of Orange

1980 Spetters

1983 The Fourth Man

1985 Flesh and Blood

1987 Robocop

1990 Total Recall

1992 Basic Instinct

1995 Showgirls

1997 Starship Troopers

2000 Hollow Man

2006 Black Book

2012 Steekspel

2016 Elle

 


0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir