BECKET  1964

PETER GLENVILLE  1913-1996

İngiliz Tiyatro aktörü,film yıldızı ve yönetmen. Tiyatrocu bir ailenin mensubudur.Üniversite yıllarında ‘Oxford University Dramatic Society’ başkanlığını yaptı.Profesyonel aktör oldu,tiyatro ve filmlerde oynadı. 1949 da tiyatro yönetmeye başladı.Broadway’de başarılı bir yönetmen olmuştu.Laurence Olivier,Anthony Quinn,Margaret Leighton,Vivien Leigh,Alec Guiness,Maximillian Schell, tiyatroda oynattığı sanatçılardı.

1955 Alec Guiness’in Kardinal rolünde oynadığı ‘’The Prisoner’’ bir piyesden alınmadır. 5 dalda Bafta ödül adayı gösterildi.National Board of Review’ NBR ödülü, SANT JORDI ödülü kazanıldı.

1958 ‘’Me and The Colonel’’ filminde Danny Kaye ve Kurt Jurgens oynadı.Konu 2.dünya savaşında Nazi işgalinde Paris’te geçer. Danny Kaye GOLDEN GLOBE kazandı. Senaryosu ‘Writers Guild of America’WGA ödülü kazandı. National Board of Review’ 10 film listesine girdi.

1961 ‘’Summer and Smoke’’ Tennessee Williams’ın aynı isimli piyesinden yapıldı. Laurence Harwey ve Geraldine Page oynadı.  4 dalda Oscar’a aday gösterildi. Geraldine Page GOLDEN GLOBE ödülü kazandı.’National Board of Review’ 10 film listesine seçildi. Venedik Film Festivali’nde gösterildi Geraldine Page NEW CINEMA ödülü verildi.

1962’’Term of Trial’’da Laurence Olivier ve Simone Signoret oynadı.  Venedik Film Festivali’nde Golden Lion’a aday gösterildi, OCIC ödülü kazanıldı. Bafta’ya aday gösterildi.

1966 Alec Guiness ve Gina Lollobrigida’nın oynadığı ‘’Hotel Paradiso’’ (Çapkınlar oteli) komedi filmi bir piyesten uyarlandı.  1967’’The Comedians’’ da ise Richard Burton,Elizabeth Taylor,Peter Ustinov ve Alec Guiness oynadı. ‘National Board of Review’ ilk 10 film listesinde gösterildi.

BECKET/ yönetmen: Peter Glenville/senaryo: Edward Anhalt/görüntü: Geoffrey Unsworth/müzik: Laurence Rosenthal / oyuncular: Richard Burton,Peter O’Toole,John Gielgud,Donald Wolfit,Martita Hunt ,Pamela Brown/ Paramount/ İngiltere 1964

1964 ‘’Becket’’ yine bir piyesten uyarlandı. Richard Burton,Peter O’Toole oynadı. (12.yy ‘da İngiltere’yi Norman istilasından sonra, yeni monarşi,aristokrasi, ve memur sınıfı oluşur. Kral Henry, Thomas Becket’i kendine yakın bulur ve Lord Chancellor yapar…) 12 dalda oscar’a aday gösterildi.Senaryo OSCAR kazandı. 2 dalda GOLDEN GLOBE (film,Peter O’Toole) kazanıldı. 3 dalda BAFTA ( sanatsal yönetim, görüntü yönetimi,kostüm) kazanıldı. National Board of Review’ 10 film listesine girdi. Çeşitli kurıuluşlardan Ödüller kazanıldı.

     

          1964 Becket                    1958 Me and the Colonel            1962 Term of Trial

FİLMOGRAFİ     (bazıları)

1955 The Prisoner

1958 Me and The Colonel

1961 Open End                 TV dizisi

1961 Summer and Smoke

1962 Term of Trial

1964 Becket

1966 Hotel Paradiso

1967 The Comedians

 

 


0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir