ESKİ FİLMLER ÜZERİNE

THE WILD BUNCH— VAHŞİ BELDE           (Hasan Gürdal-8/5/2023)

 

THE WILD BUNCH / VAHŞİBELDE /yönetmen:Sam Peckinpah /Senaryo:Sam Peckinpah,Walon Green/görüntü:Lucien Ballard/Müzik:Jerry Fielding/ Oyuncular:William Holden,Ernest Borgnine,Robert Ryan,Edmond O’brien,Warren Oates,Jaime Sanchez,Ben Johnson/Warner Bros/1969

 

Sam Peckinpah ,Hollywood’un klasik yönetmenlerinden çok farklı bir çizgide aykırı bir yönetmen. ,Gençliğinde okuldan kaçmış ve,büyük babasının çiftliğinde at koşturup silah talimleri yapmış.Yetiştiği muhit 19.yüzyıl madenci ve kovboyların çocuklarının yaşadığı bir bölge.Western’le ilgilenmesinde, bu yetişme tarzının etkisi muhakkak ki var.

Okulda kavgacı bir öğrenci olduğu söylenir.Savaş zamanı deniz kuvvetlerinde, Çin ve Japonya’da şiddeti yaşadı.  Sinemasında şiddeti ve kavgacı tavrını yansıttı. Filmlerinde  kan ve şiddet bol olduğu için ‘Kanlı Sam’diye anıldı. Ahlaki belirsizlikleri, kötü kovboy efsanelerini, perdeye aktardı. Filminin kahramanları,toplumun dışladığı güçlü erkeklerdi.Western türüne katkı yapan kişilere verilen GOLDEN BOOTH Ödülü sahibidir(1984)

1960’ta Meksikalı bir artistle evlendi. Meksika ve kültürüne hayrandı.Filmlerinde bunu hissedersiniz.  Seçtiğim filmi bu açıklamanın ardından izlemenizi öğütlerim.

Yazılan senaryoları çekmek onu sıktı,senaryolara müdahale etmeye başladı. THE WILD BUNCH  senaryosunu Walon Green ‘le birlikte yazdı ve , banka soygunu yapan bir çeteden destan yarattı.

 Eleştirmen Judith Krist ’’Şiddetin kötü olduğunu anlatmak için ,sonsuz şiddet sunan bir film’’diye övdü. Oysa bana göre filmin toplumsal yanı çok daha ön planda. Haydut olabilirler ama,(özellikle filmin son karelerinde) köylünün,ezilenin yanında ölüme yürüyerek destan yazıyorlar.

William Holden,Ernest Borgnine,Robert Ryan ‘ın olgunluk çağlarında sergiledikleri müthiş performans seyirciyi sürüklüyor.

 

 

Filmde kullanılan Müzik’te çok özgün seçilmiş. (LA GOLONDRINA) üstünde durmak isterim. Türkçe anlamı (kırlangıç). 1862 yılında Meksikalı fizikçi Narciso  Serradell  Sevilla  bestelemiş. Fransa işgali sırasında Meksika’dan Fransa’ya sürgüne gönderilmiş bir devrimci. Şarkının sözleri 15 yy Granada Krallığında,isyan yüzünden (Abencerrages) ailesinin zindana kapatılarak öldürülmesinden esinlenerek,göç eden kırlangıçlara atıfta bulunuyor. Bu şarkı 1862 yılından beri Mekika’dan sürgüne gidenlerin ve göçmenlerin söylediği şarkıydı .  1970’de filmin müziği Oscar’a aday gösterildi.

Çeşitli kuruluşlardan filme 6 ödül verildiğini de belirtelim.

 

 

 


0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir